Wybór akumulatora

Żelowy, zwykły, czy AGM, jaki akumulator wybrać? Jak duża musi być jego moc rozruchowa? Przeczytaj poniższe wskazówki, zanim podejmiesz ostateczną decyzję.

Pierwszym krokiem prawidłowe określenie technologii. Wśród głównych rodzajów dostępnych na rynku akumulatorów należy wymienić:

- Akumulatory z płynnym elektrolitem, które są dobrym rozwiązaniem w  starszych samochodach, często eksploatowanych na dłuższych trasach. Rozwinięcie tej tradycyjnej konstrukcji stanowi technologia ECM.

- Akumulatory AGM. Przez zamknięcie w szklanej macie elektrolitu większa jest wydajność elektrolitu oraz odporność na cykliczną pracę. Zakup tego typu akumulatorów powinni rozważyć kierowcy pojazdów z napędem hybrydowym albo tych, które są eksploatowane bardzo intensywnie.

- Akumulatory żelowe. Charakterystyczne w nich jest wykorzystanie żelu krzemionkowego zagęszczającego elektrolit. Zalecane są przede wszystkim tam, gdzie niezbędne jest zasilanie długotrwałe, np. w przyczepie kempingowej. Nie nadają się natomiast jako akumulatory rozruchowe.

Drugim aspektem, na jaki należy zwrócić uwagę jest określenie parametrów akumulatora. Należy zwracać uwagę przede wszystkim na trzy zmienne.

  1. Rozmiar akumulatora nie może przekraczać dostępnego dla niego miejsca w pojeździe.
  2. Pojemność, która pozwala określić jaką ilość energii akumulator dostarcza do całkowitego rozładowania przy temperaturze 25 stopni. Jeżeli kierowca kupi akumulator o dużo większej pojemności niż ta, którą zaleca producent, może spodziewać się nieustannego niedoładowania. Jeżeli pojemność będzie za mała, nie zawsze akumulator dysponuje taką energią, jaka jest potrzebna do uruchomienia silnika. Optymalna pojemność jest ta, którą podaje producent, ewentualnie większa do 10%.
  3. Do określenia szczytowego natężenia w temperaturze -18 stopni służy prąd rozruchowy. Im wyższym prądem rozruchowym dysponuje dany akumulator, tym energia dostarczana w krótkim czasie do rozrusznika jest większa. Ma to szczególnie duże znaczenie zimą, kiedy gęsty olej wykazuje większy opór podczas próby rozruchu.

Należy pamiętać o tym, że niewłaściwy wybór akumulatora może skutkować wczesnym wyeksploatowaniem oraz problemami z odpaleniem silnika.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.