Jak rozpoznać gabaryty auta?

images (8)

Zdarzyło Ci się spotkać kierowcę, który zapominał jakich gabarytów jest jego auto? Osób, które nie potrafią wyczuć rozmiarów własnego samochodu jest wiele. Najgorsze, że właśnie tacy kierowcy stwarzają ogromne niebezpieczeństwo na drodze.

Każdy z nas w jakiś tam sposób radzi sobie z parkowaniem samochodu. Ciasne miejsca na parkingu pod supermarketem nie sprawiają nam większego problemu. Parkowanie prostopadłe jak i równoległe nie jest dla nas problemem a okazuje się, że wyczucie rozmiarów auta podczas jazdy w dużym mieście jest już problemem.

Jak więc wyczuć rozmiary swojego auta?

Tak naprawdę jedynym skutecznym sposobem jest trening, trening i jeszcze raz trening. Możesz znaleźć jakiś większy wolny plas, ustawić na nim przeszkody a następnie wjechać między nie. Jako przeszkody wybieraj elementy z materiałów, które nie uszkodzą Twojego auta np. gumowe słupki. Takie ćwiczenia pozwolą Ci nabrać w prawy i zdobyć umiejętność wjeżdżania z dużą prędkością w miejsca, które są nawet o 10 cm szersze od Twojego auta.

images (7)

Masz problem z jazdą przy krawędzi? Proponuję nakreślić na ziemi dwie równoległe linie, pomiędzy którymi zmieści się opona. Ćwiczenie czy uda Ci się tak poprowadzić auto by nie najechać na narysowane linie pomoże Ci określić optymalny tor jazdy. Musisz oczywiście je wykonywać przy pomocy osoby trzeciej.

Odległość pomoże Ci również oceniać prawe boczne lusterko. Jeśli ustawisz je tak by widzieć tylne koło samochodu i kawałek jezdni to będziesz podczas ćwiczeń mógł ocenić w jakiej odległości od krawężnika znajduje się samochód.

images (9)

Tak naprawdę jazda samochodem tzn. poznanie jego gabarytów jak i „zachowania się” auta w różnych sytuacjach jest możliwe tylko i wyłączni dzięki praktyce. Osoby jeżdżące raz na jakiś czas nie będą miały takiego wyczucia jak doświadczeni kierowcy, którzy przejechali tysiące kilometrów samochodem.

Sam posiada duże auto i na początku nie było łatwo – zwłaszcza, że swoją przygodę z samochodami rozpoczynałem na dużym aucie zaraz po zdaniu egzaminu – jednak kontrolowanie siebie jak i pasów na drodze pomogło.

A Ty jakie masz problemy w prowadzeniu auta? Czy może należysz do tych wyjątkowo uzdolnionych kierowców, którzy zmieniają auta jak rękawiczki i żadne z nich nie sprawia Ci problemu w jego prowadzeniu?

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.